קציר שבוע הספר התשפ”ד (מה יצא בשנה החולפת)

כשהאדמה בוערת, מצד אחד קשה לדבר על השמחה האישית, ומצד שני – אי אפשר שלא להודות לה’ על התבואה שממשיכה לצמוח, גם בשדות החרוכים.

אז לתודה לקב”ה על לפחות עשרה ספרים וחוברות שיצאו לאור השנה לאחר שעברו דרכנו, משבוע הספר שעבר עד שבוע הספר הזה. רובם אינם קשורים למלחמה באופן מובהק, אבל בספרות הישראלית – אני מאמין שאין ספר שיוצא בתשפ”ד ולא קשור למלחמה.

  • מלחמה של גיבורים – פותח את רשימת הספרים, ובאמת הוא הרבה יותר מספר, הוא פרויקט ענק. זכינו לקחת רק חלק קטן בפרויקט (אפרת בהתחלה, חיים לקראת הסוף). עבודה מטורפת של איסוף חומרים, עבודה מול המשפחות ובעיקר הנגשה ספרותית לילדים.
  • בעוז ובאמונה – סיפור חייו של הרב אחיעד אטינגר הי”ד. ספר שעבדנו עליו במשך שנים (כתיבה: חיים, עריכת לשון: אפרת), ויצא כחודשיים לאחר תחילת המלחמה. אין זמן מתאים יותר ליציאת ספר שכולו שיעור בחיים של מסירות נפש.
  • שוברים ת’ראש 2 – ספר ההמשך לספר החידות וההלכות של חיים ברנסון וחננאל תורגמן. תפקידנו בכוח היה עריכה (חיים), וגם השתתפות באינספור דיונים בווטסאפ על פרטי הפרטים של הטקסט והחידות. ביניהם כאלה שעלו במהלך המלחמה ומתוכה (איך מציגים את שמחת תורה בספרים מכאן ואילך, למשל).
  • מחביון תורתך – ספרו של הרב יואל בן נון (עריכה: חיים), שמאגד בתוכו מאמרים בעיון ובהלכה מתוך עשרות שנים של כתיבה. כמה מהמאמרים, בענייני מלחמה וגיוס, התגלו השנה כאקטואליים כפי שמזמן לא היו.
  • פרשה של הנפש – ספרו של הרב חגי לונדין לפרשות השבוע (עריכה: חיים). כל ספר לפרשות שבוע רוצה לצאת לפני שמתחילים מבראשית בשמחת תורה, והשנה זה היה קריטי מתמיד. הכרך הראשון של הספר (בראשית-שמות) אכן יצא רגע לפני שמחת תורה, ובהמשך יצא גם החלק השני.
  • פניני הלכה לילדים – הסדרה ממשיכה לצאת (בניקוד של אפרת) כרך אחרי כרך, והשנה יצא הכרך של הלכות פסח. הספר יצא ב”ה בדיוק בזמן לקראת פסח, אחרי עבודה מאומצת ואינטנסיבית של המנקדת בזמן שבעלה במילואים.
  • באור פניך – ספריו של הרב ראובן ששון ממשיכים לצאת גם השנה, חלקם בעריכה של חיים. ביניהם החוברת ‘מלחמה לה” שיצאה בתחילת המלחמה, בתנאים מאתגרים ובזמן שכל אנשי הצוות (למעט הרב) מגויסים.
  • חיים מאירים – כשיעל ביננפלד ביקשה ממני (חיים) עריכה לחוברת על סבא של בעלה, הרב דרוקמן זצ”ל, המשימה נראתה בלתי אפשרית. טווח הזמן היה קצר, ואני הייתי בכלל בתוך בית פלסטיני בחברון. אבל היא קיבלה המלצה עלינו, מהדס לוינשטרן (אז עדיין לא אלמנה), והלכנו על זה. החוברת הייתה מותאמת למצב, התמודדות עם משברים ואתגרים לאורו של הרב דרוקמן. אני מודה שהדברים נראו לי גבוהים או אופטימיים מדי, והטלתי ספק ביכולת שלהם לתמוך באנשים בעת משבר אמיתי; עד ששמעתי את ההספד של הדס לוינשטרן לאלישע הי”ד, ושמעתי את אותה תורה של הרב דרוקמן יוצאת מפיה במלוא העוז.
  • מבצע עומר – ספרון בהוצאת הרבנות הצבאית לילדי המילואים והקבע, בהפקתו המקצועית של יצחק אברהמי, למועדי ספירת העומר (בהמשך לחוברת המוצלחת של יצחק לפורים, “מגילת ברזל”). בין המשימות הצבאיות שקיבלתי (חיים) השנה, אחת הקשות הייתה דווקא זו שקיבלתי מהרבנות: שיהיה קצר, נגיש לילדים, כלל ישראלי, ללא מסרים תורניים בולטים, והעיקר – שיפיח רוח גבורה בילדים ובהוריהם. אה, ושיעבור גם את מסכת האישורים המחכה לכל טקסט במסגרת הרבנות. ב”ה שהצלחנו להכניס את כל זה בחוברת קטנה אחת, וב”ה שזכיתי לכתוב במדים כמייצג את כלל ישראל.

(עד כאן הגענו לתשעה ספרים. את המניין ישלים בקרוב “סודות השבט”, שהיה אמור לצאת לחנוכה, ובסוף לא הספיק לצאת אפילו לשבוע הספר. אבל הוא כבר בדפוס, ונספר עליו בקרוב בע”ה.)

עוד באותו נושא