חיים אקשטיין

כותב ועורך תוכן

יליד גבעת שמואל (33), בוגר הישיבה התיכונית בני ברק וישיבת ההסדר ירוחם. שירת במסלול קרבי. בעל תואר ראשון בספרות. לשעבר עיתונאי ובעל טור ב”עולם קטן”, ynet, כיפה ועוד.
חיים כותב היום לילדים ונוער בעיתונים “אותיות” ו”מקום בעולם” ומשתתף בעיתון “בשבע” בתפקידי עריכה. חבר מערכת בכתב העת “אסיף”. כותב ומופיע ב”עד שהרצפה תתייבש”, דבר תורה שבועי המופץ בדוא”ל וברשתות החברתיות.
עד כה יצאו ספריו לנוער ולמבוגרים ולתפארת מדינת ישראל ויום ראשון, וספרי הילדים והנוער אוצר בשמים, בלק הבלש וסודות מן המרתף. חוץ מזה הוציא ספרים רבים במסגרת עמותות ומיזמים, ביניהם אביהם של ילדי ישראל – צוות אליהו 7, המסע לאתיופיה ועוד.
כותב סיפורים, משפץ ניסוחים, מעבד חומרים מדוברים לשפה כתובה, עושה סדר בספרים, משייף חרוזים.
אב לארבעה, תושב קדימה-צורן. נשוי לאפרת.

לקוחות ועמיתים מספרים:

“חיים מדייק את הספר, מנקה אותו ומאפשר להנגיש אותו בלי שזה יפגע בתוכן אלא אדרבה, יעלה אותו”

אפרת אקשטיין

עורכת לשון, מגיהה ומנקדת

ילידת קדומים (27). בוגרת אולפנות מעלה אדומים ולהב”ה. מוסמכת לעריכת לשון מטעם מכללת אפרתה ובעלת תואר ראשון בלשון באוניברסיטת בן-גוריון.
לשעבר עורכת לשון ומגיהה בעיתונים “אותיות” ו”הלל” וחברה בצוות אתר “ביכורים”.
מלווה טקסטים מרגע סיום הכתיבה או עריכת התוכן, הולכת איתם יד ביד לאורך ההגהה והעיצוב הגרפי, ומשחררת אותם רק עם שליחתם לבית הדפוס. מיישרת ומצחצחת מילים ומשפטים כך שייצאו לא רק תקינים לפי כללי הלשון, אלא גם נקיים ורהוטים.
אפרת מופקדת גם על הניהול המקצועי של האותיות הקטנות, ודואגת לעבודה יסודית ומתואמת של כל הצוות. חוץ מזה היא מפעילה את הקורס המקוון הנקודות הקטנות ללימוד ניקוד.
אם לארבעה, תושבת קדימה-צורן. נשואה לחיים.

לקוחות ועמיתים מספרים:

“לעבוד עם אפרת זה לקבל את התוצר המקצועי והמוקפד ביותר. אפרת מנקדת באופן מעורר השראה ויש לה יכולת להבחין בכל פסיק או נקודה שסטו ממקומם. מעל ונוסף לכל אלה, יש את החן, הקלילות ושמחת החיים שאפרת מפזרת סביבה בנדיבות כאבקת קסמים תוך כדי עבודתה”.

“אפרת אדיבה ביותר ועונה בסבלנות רבה על כל שאלה ובעיה תוך הגדלת ראש אמיתית. כשאני עובדת מול אפרת אני יודעת שהכל מטופל ומתוקתק עד הדקויות הכי קטנות עד רגע ירידת החומרים לדפוס”.

מה הסיפור שלנו?

להרבה אנשים יש רעיונות גדולים, מחשבות עמוקות. להרבה אנשים יש סיפור מיוחד, או שירה שרוצה להתפרץ מהלב שלהם החוצה. מהצד השני, הרבה אנשים רוצים לקרוא שירים, ליהנות מסיפורים, לעיין בהגותם של אנשים אחרים. זה הסיפור – הרבה כותבים יצירתיים והרבה קוראים שמחכים. אנחנו רק הגשר…
האותיות הקטנות הוא צוות של אנשי תוכן – כותבים, עורכים ומגיהים, בראשות חיים ואפרת אקשטיין. אנחנו עושים כמיטב יכולתנו כדי להנגיש מילים כתובות לציבור הקוראים. מילים של אנשים, מילים של תורה והגות יהודית, לפעמים גם מילים של עצמנו.
זכות גדולה היא לנו להתמקד בעריכה תורנית, ולעבוד בהנגשת המילים הגדולות והעמוקות ביותר; כיף גדול בשבילנו להתמקד גם בכתיבה ועריכה לילדים ונוער, ולהביא את המילים עד לעיניים הקטנות, הסקרניות והיצירתיות ביותר.
עושים מאמץ כדי לקלוע לרצונם של הכותבים, באופן שיובן ויתקבל גם על לב הקוראים, וימצא חן ושכל טוב בעיני א-להים ואדם.

הצוות

צוות האותיות הקטנות כולל עורכי לשון ומגיהים, שפועלים בתיאום עם חיים ואפרת ובאחריותם.
כדי להעניק שירות טוב ואיכותי, אנחנו משדכים לכל פרויקט את העורך המתאים לו ביותר, מצד אופי הטקסט, הסגנון ועוד.
צוות האותיות הקטנות עושה כל מאמץ כדי שהטקסטים ייצאו תקינים ורהוטים, ועם זאת גם קולחים וזורמים. שיהיה קל, נעים ואפילו כיף לקרוא. חשוב לנו במיוחד שבסופו של דבר, הטקסט יביע את רצונו של הכותב או מזמין העבודה, בלי לאבד את רוחו הייחודית.
הצוות אינו כולל מעצבים ומעמדים וגם לא אנשי דפוס, אבל במסגרת השירות שלנו אנו מקשרים את הלקוחות עם מעצבים ובתי דפוס שיכולים להתאים להם, על פי רוח הספר וסגנונו.

מה אנחנו עושים

עריכת תוכן וסגנון

אנחנו עורכים טקסטים שמצריכים עבודת ניסוח, כדי שיהיו ברורים ובהירים לקורא. עריכה מסוג זה נחוצה בכל טקסט, ובפרט אם הטקסט המקורי כתוב בשפה מדוברת (או שהוא מדובר ממש, אם לא מדובר בטקסט מקורי אלא בשיחה או הרצאה מוקלטת), או בסגנון מסורבל וסבוך.
אנחנו עורכים טקסטים שאנשים כותבים, רק שהם לא ממש יודעים איך להתנסח שאנשים יבינו ולכן צריך לעשות לזה עריכה. למשל נגיד שאנשים כותבים כאילו איך שהם מדברים, או שהיות אופן כתיבתם מן המסורבל יוצרת סיבוך לקורא נוסף על מיעוט בסימני פיסוק.
(לפני עריכה)

התקנה והגהה

קריאה של הטקסט המוכן (לפני עיצוב ואחריו) כדי לאתר טעויות בתוכן, בלשון או סתם שגיאות טכניות (תמיד יש טעויות קטנות שמגלים ברגע האחרון). לצד זה, יצירת קובץ אחיד שיהיה מוכן ומוגדר על פי סגנונות טכניים לעיצוב גרפי או לעימוד.
קריאה של הטקסט המוכן [לפני עיצוב ואחריו] כדי לאתר טעויות בתוכן, בלשון או סתם שגיאות טכניות (תמיד יש טעויותקטנות שמגלים ברגע האחרון). בנוסף, יצירת קובץ אחיד שיהיה מוכןן ומוגדר על פי סגנונות טכניים לעיצוב גרפי או לעימוד.
(לפני עריכה)

עריכה תורנית

עריכת תוכן ולשון בדגש בענף העריכה התורנית, וצרכיו הייחודיים המאפיינים אותו בפרט. אמנם יש נטייה לחשוב בתחילה שעדיף לשמור על הטקסט כמו שהרב קוק זצ"ל כתב אותו, אך חשוב שהוא יהיה ברור לכולם. על זה נאמר במשנה (ברכות ד ב): "שלא תארע תקלה תחת ידי".
עריכת תוכן ולשון בדגש בענף העריכה התורנית, וייחודיות צרכיו היותר פרטיים. ההווה אמינא היא שעדיף לשמור על הטקסט כמו שהרב כתב אותו, אלא שלמעשה חשוב שיהיה ברור לכולי עלמא, למעט מקרים הלכתיים מסוימים ואכמ"ל. ועל זה נאמר בגמרא "שלא תארע תקלה על ידינו".
(לפני עריכה)

עריכת לשון

תיקון הטקסט שיהיה תקין מבחינת העברית ותואם למקובל בספרים. אף על פי שזה נשמע פשוט, זו עבודה מורכבת המצריכה מחשבה ויצירתיות.
תיקון הטקסט שייהיה תקין מבחינת עברית ובהתאם למה שמקובל בספרים. למרות שזה נשמע פשוט, זוהי עבודה מאוד מורכבת שצריך בשבילה מחשבתיות ויצירתיות.
(לפני עריכה)

ניקוד

נִקּוּד אֱנוֹשִׁי, מִקְצוֹעִי וּמְדֻיָּק לְשִׁירִים אוֹ לְסִפְרֵי יְלָדִים, לִבְרָכוֹת, לִתְפִלּוֹת וּלְפִיּוּטִים, וּלְכָל מֶלֶל שֶׁיֵּשׁ לְהוֹסִיף לוֹ חֵן וְעֹמֶק.
ניקוד אנושי, מקצועי ומדויק לשירים או לספרי ילדים, לברכות, לתפילות ולפיוטים, ולכל מלל שיש להוסיף לו חן ועומק.
(לפני ניקוד)

כתיבה לילדים

ילדים, כל סיפור כבר קראתם עד הסוף,
ואתם רוצים מתח, עניין ומעוף.
כתיבתנו פונה אליכם, אמת היא,
הרי ראשכם חכם (ואפילו אינטליגנטי).
מי שרוצה להביע לילדים מסר טוב
לוקח חתול, כבשה ודוב
מדביק להם מסר חינוכי חובק עולם
נכנס לגן או לכיתה ומעביר לכולם
(לפני עריכה)

שמחנו ושמחים לשתף פעולה עם…