סיכום: לשמור על הסדר

רק למקרה שהתבלבלתם, קבלו סיכום מצולם של סדר הקלדת הניקוד, ותוכלו מיד להמשיך לנושא הבא שלנו, על מה לוחצים כדי לנקד.

הנה הסיכום:

 

 

לחצו "הושלם" ותועברו לשיעור הבא: שיטות הניקוד במערכות ההפעלה במחשב.
תוכלו לעיין לפני כן בתוספת להעשרה, הנה היא כאן.

תוספת להעשרה:

אם אתם מנקדים טקסטים שעוברים אחר כך לתוכנת גרפיקה לעימוד ולעיצוב, ייתכן שתיתקלו בהגדרות למיניהן שמשפיעות על סדר הקלדת הסימנים. בתוכנות מסוימות ובגופנים מסוימים עלולות להיות קפיצות בניקוד דווקא כשאתם מקלידים אותו בסדר הנכון. אם עדיין אינכם מכירים את התקלות הצפויות בתוכנה שלכם, או שאינכם יודעים אם הגופן שבו יעוצב הטקסט הוא מהגופנים הגורמים לקפיצות, בקשו והקפידו לקרוא את הטקסט המעוצב לפני שהוא יוצא לאור.

האותיות העיקריות המועדות לתקלות בסדר סימני הניקוד הן ו' ו־ש'.

האות ו' המשמשת כשורוק מנוקדת מצוין בכל גופן שהוא. אך לעתים כשהיא איננה שורוק אלא ו' המנוקדת בדגש ובסימן ניקוד נוסף, אנחנו עלולים לראות את סימן הניקוד קופץ:

רואים את סימן הסגול מוסט שמאלה? הפתרון הוא לנקד במקרים כאלה הפוך: קודם הסגול ואחריו הדגש.

באות ש' הדגש עלול לקפוץ גם כן מפני שיש בה שני סימני ניקוד: הנקודה הימנית או השמאלית ונוסף עליה הדגש ואף סימן ניקוד נוסף (קמץ, למשל):

הנה זה קורה באות שׂ' שמאלית:

גם בזה פתרון הוא לשים את הדגש אחרון: קודם הנקודה הימנית או השמאלית (נקודה דיאקריטית), אחר כך סימן הניקוד (פתח או קמץ, למשל) ובסוף הדגש.

 

תקלה נוספת שעלולה לקרות בגרפיקה היא התנגשות של שני סימני ניקוד. שימו לב לחולם לצד נקודה דיאקריטית של ש', לקובוץ שאוהב להיצמד לסימן הניקוד של האות הקודמת לו, וכן לשורוק או דגש שנצמדים מדי לאות שלהם ונראים מחוברים אליה.

 

כתיבת תגובה