איך תוציאו ספר על פרשת השבוע?

בשנים האחרונות יצא לנו לערוך הרבה ספרים על פרשת השבוע, או יותר נכון: סביב פרשת השבוע. בספרים רבים פרשת השבוע אינה נושא בפני עצמו; הספר יכול לעסוק בכל מיני נושאים, מכל מיני זוויות, אבל הכל בנוי סביב הציר של פרשת השבוע. זה הסדר, זה המבנה, זה עמוד השדרה שסביבו בנוי התוכן. כך בנוי סדר-היום-הציבורי של עם ישראל מדורי דורות: הנושאים מתחלפים, הדעות מתחלפות, אבל כולם מוצאים עוגן באותם סיפורים ובאותן מצוות שבהם עוסק כל עם ישראל השבוע.

אם יש לכם שיחות, רעיונות וכתבים שכתבתם פעם בשבוע, סביב הפרשה – איך הופכים אותם עכשיו לספר?

השלמת חוסרים: קורה שיש פרשות שחסר לנו חומר עליהן. כתבנו על כל פרשה, אבל בפרשת וארא בדיוק החמצנו. הקפדנו לא לפספס שבוע, אבל מה לעשות שפרשות תזריע ומצורע היו מחוברות, ועכשיו אין לנו שום דבר על פרשת מצורע. אל תתנו לחוסרים כאלה להפריע לכם; לקורא לא משנה באיזו פרשה כתבתם את הדברים במקור. אפשר להשתמש בעודפים. למשל, אם כתבתם פעמיים על פרשת בהעלתך (במקרה שאתם אוספים חומר כבר יותר משנה), ואחת מהן עסקה בלשון הרע של מרים, תוכלו להעביר את החומר על הלשון הרע לפרשת מצורע – על פי המדרש הידוע הקושר בין צרעת ללשון הרע. אם כתבתם חומר על יום כיפור וחסר לכם חומר על פרשת אחרי מות (כי היא הייתה מחוברת לקדושים, למשל), תוכלו להעביר את מה שכתבתם על עבודת הכהן הגדול לפרשת אחרי מות.

גמישות: אם יש לכם חומר שלא לגמרי קשור לפרשה מסוימת – אין זו סיבה לפסול אותו. פרשות השבוע הן הציר המארגן של הספר, אבל זה לא אומר שכל קטע בו צריך לפרש פסוק בפרשה. אם כתבתם מאמר נפלא על היחס לבעלי החיים, למשל, תוכלו לשים אותו בפרשת נח. גם אם לא הסברתם למה בעלי החיים באו לתבה שניים שניים, ומה מיוחד ביונה או בעורב, עצם הקשר בין התיבה לעולם החי ברור מאליו. זה בסדר, תרגישו בנוח (הנה, קיבלתם אפילו כותרת לפרשת נח על חשבוננו).

כמה פרשות: אם יש לכם הרבה חומר שברצונכם לפרסם, אפשר לכתוב על כל פרשה יותר מקטע אחד. עם זאת, מומלץ להתבונן טוב בחומרים שלכם – לפעמים כדאי לבחור לכל פרשה את הקטע האיכותי והמוצלח ביותר, ולוותר על אלה שיצאו פחות טוב.

פחות חגיגי: יש פרשות שהולכות תמיד עם מועדים מסוימים, כמו מקץ וחנוכה, או דברים ותשעה באב. אז אם יש לכם חומר שמקשר בין מקץ לחנוכה – מצוין.  פרשות אחרות תלויות במבנה השנה, אם היא רגילה או מעוברת, כך שיכול להיות שכתבתם דבר תורה נפלא שמחבר בין פרשת ויקרא לפורים – אבל החיבור ביניהם התאים כשהייתה שנה מעוברת, ובשנה רגילה פרשת ויקרא בכלל קרובה לפסח. למקרים כאלה, ואולי באופן כללי, עדיף להיצמד פחות לחגים. תמיד אפשר להקדיש שער נפרד למועדי ישראל.

ואם עוד לא התחלתי: אז זה הזמן. אם יש לך מה להגיד ומה לכתוב, אפשר לנסות למצוא את החיבור בין המחשבות והרעיונות שלך ובין פרשות השבוע. אם בתור פסיכולוגית, את קוראת על יוסף ואחיו וחושבת על משברים משפחתיים שאת נתקלת בהם; אם בתור כלכלן, אתה קורא על חטא העגל וחושב על המונים שנוהרים אחרי השקעה נוצצת שבסוף תתברר כתקוות-שווא; אם נדמה לכם שהנושאים האלה מעניינים רק אתכם ולא את הסביבה שלכם, מספיק לקשר אותם לנושא השיחה המשותף של כל עם ישראל – ותראו איך מה שיש לכם להגיד נוגע פתאום לכולם.

אז גם אם לא התחלתם, זה הזמן להתחיל. מבראשית.

עוד באותו נושא