חלונות 8, 10 והלאה: השיטה החדשה

שני יתרונות בשיטה החדשה: קל יותר לזכור איפה ממוקם כל סימן ניקוד על המקלדת, ולא נתקעים עם מקשים שדורשים שליטה ושחרור, כמו שיפט וקאפס לוק.

החיסרון בשיטה החדשה: המקשים רחוקים מאוד זה מזה, והניקוד הרציף קשה יותר לביצוע ולהתרגלות. יש להקפיד שלא לפספס את המקשים ממקומם על המקלדת.

 

 

האלט השמאלי (alt gr) משמש אתכם כאן, ותוכלו להחזיק אותו בלי לעזוב כל עוד אתם מנקדים. ברגע שתשחררו אותו תוכלו להמשיך להקליד מילים ואותיות כרגיל.

העיקרון הראשון שמנחה את מיקומי סימני הניקוד: האות הראשונה של סימן הניקוד. אבל יש כמה סימני ניקוד שמתחילים כולם באות זהה: חיריק וחולם, שווא ושורוק, קובוץ וקמץ. ובזאת מגיעים לעיקרון השני של מיקום סימני הניקוד בשיטה החדשה: מקש שצורת הסימן או האות שעליו קשורות לסימן הניקוד או מזכירות אותו.

חולם – על ו',

קובוץ – על הסימן \

ואילו ש' ימנית על w.

ש' שמאלית נמצאת משמאל ל-ש' הימנית, וזהו העיקרון השלישי של שיטת הניקוד החדשה: ניקוד דומה נמצא על מקש הסמוך למקש של סימן הניקוד. זה רק נשמע מסובך, הנה זה מוסבר בנוגע לסימני הניקוד האחרונים שנשארו לנו – החטפים:

 

קרובים קרובים: מקשים סמוכים בשיטה החדשה

 

 

אחרי שראינו כי ש' שמאלית נמצאת משמאל ל-ש' הימנית, ראינו שגם החטפים נמצאים בסמוך לסימני הניקוד שהם קשורים אליהם, אך הפעם מימין.

 

לחצו על "הושלם" ותועברו לשיעור הבא - מתנה ייחודית משלנו:
קובצי תמונה זמינים לשימוש.

 

 

כתיבת תגובה