סודות מן המרתף – שאלות ותשובות

 

לאילו גילאים הספר מיועד?

התשובה הרשמית: לבני 11-16.

התשובה בפועל: תולעי ספרים בגיל 9-10 יגלו סקרנות ויקראו אותו גם כן, ובני 17 ומעלה יחכו בסבלנות שהאחים הצעירים שלהם יסיימו – ואז יעבירו אותו באלגנטיות לחדר שלהם.

 

האם זה ספר היסטוריה? האם העלילה התרחשה באמת?

הספר מספר על ההיסטוריה, אבל הוא לא ספר היסטורי. הוא מתרחש בימינו, מתאר מתחים והתלבטויות בין בני נוער של היום, ותוך כדי זה עוקב אחרי סיפורו של הרב קוק.

(מלבד הרב קוק, מסופר בספר על דמויות מהעבר שאמנם לא היו במציאות בשמותיהן, אבל הן מייצגות את דור המושבות שבהחלט היה.)

 

איך בעצם הספר קשור לרב קוק, הוא מספר את סיפור חייו?

כן, אבל לא רק.

הגיבורים בספר נחשפים לסיפור חייו של הרב קוק, אבל גם לאגרות ולפסקאות שכתב, וגם לדרכו ולמשנתו. התהליכים הנפשיים שהם עוברים (ויכוחים, מתח בין ישן לחדש, אי-הסכמה, חוסר ביטחון עצמי, ובסוף שיתוף פעולה ואמון עצמי) הם כאלה שהרב קוק התמודד איתם רבות בכתביו, ונתן להם מענה שרלוונטי גם היום.

המידע על הרב קוק נכתב אחרי תחקיר, למידה והתייעצות עם תלמידי חכמים.

 

בטוח שבני נוער לא ישתעממו?

בספר נעשתה עבודה רבה כדי שיהיה מותח ומרתק, וגם כדי לוודא שהגיבורים דוברים את שפת הנוער של תשפ”א-2020, ומתנהגים בהתאם. בני נוער בגילאים שונים עברו על הספר לפני יציאתו, העירו הערות, ובאופן כללי קראו אותו בנשימה עצורה (טוב, הם לא אמרו “נשימה עצורה”. יותר בכיוון של ספר מעיף, שיא המותח, אחד הספרים אם לא ה-).

 

האם הספר נכתב במיוחד למגזר או חלק מסוים מהחברה, או שיהיו כאלה שלא יתחברו אליו?

השתדלנו שהספר יתאים לכמה שיותר בני נוער, ללא הבדלים מגזריים ותת-מגזריים.

ארבעת הגיבורים של הספר – סיון, נלי, הדס וגלעד – אמנם משתייכים לציבור הדתי באופן ברור, אבל השפה, הסגנון, אורח החיים ועולם המושגים של הספר יכולים להיות ברורים לכל נער ונערה שחיים בימינו.

 

האם הספר מתאים לבר/בת מצווה?

כן!

רק שימו לב שהבר-מצווה לא ישקע בקריאה של הספר במקום להתאמן בקריאה בתורה…

 

זה ספר ראשון מתוך סדרה, בעצם?

נכון. הספר עומד בפני עצמו, אבל הוא ראשון מתוך סדרת ספרים בעקבות דמויות מופת בעם ישראל. גיבורי הספר הנוכחי ימשיכו ללוות את הסדרה גם בספרים הבאים.

 

עמוד שלם, ולא פירגנת לאנשים שהיו שותפים בספר. למה?

באמת לא בסדר. אז ככה:

על עריכת הלשון הקפדנית (שכללה גם בקרת תוכן, הערות, המלצות, תרגום מילים גבוהות מדי לעברית של בני נוער ועוד) הופקדה אפרת אקשטיין.

את הספר עיצבה בחן, בהשקעה ובהמון יצירתיות בתיה אייזן.

איורים לספר (כריכה ודמויות) הוסיף חננאל תורגמן.

את הספר יזמו, הפיקו וליוו לאורך כל הדרך צוות דברי שיר. המנכ”ל לשעבר תומר מועלמי שהעלה את הרעיון, זיוית קליין שהעירה את הערותיה כעורכת ראשית, מיכאל לב שניצח על המלאכה.

יש לכם עוד שאלות? בשמחה: eckshtein@gmail.com

עוד באותו נושא